Kimler Koruyucu Aile Olabilir?

Hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir otam sağlayabilen, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark yaratmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, kurumla işbilirği içinde çocuk yararına hizmet vermeye kendini hazır hisseden herkes koruyucu iale olabilir.

  • Tc Vatandaşı iseniz
  • Sürekli Türkiye’de ikamet ediyorsanız
  • 25-65 Yaşları arasındaysanız
  • En az ilkokul mezunu iseniz
  • Düzenli gelirse sahipseniz
  • Çocuğun öz anne-babası ya da vasisi değilseni,

Evli ya da bekar, çocuklu ya da çocuksuz herkes Koruyucu Aile olmak üzere ikamet ettiği ilde bulunan il müdürlüğüne başvurabilir. Eşlerin birlikte başvurmaları gerekmektedir. Özellikle çocuğun yakın çevresinde olan akrabalar, komşular ya da aile dostları tercih edilmektedir. Akrabaların koruycu ale olmak istemesi halinde yapılacak sosyal inceleme sonucuna göre yaş ve eğitim koşulları değerlendirilmektedir.

Koruycu aile adaylarının yaşı değerlendirirken, eşler arasındaki yaş farkının on yaş ve daha az olması halinde yaşı küçük olan yaşı, bunun haricindeki durumlarda eşlerin yaş ortalaması esas alınır. ADayların başvuru ve çocuğun yanlarına yerleştirdiği yarih itibarıyla belirenen yaş aralığında bulunmaları, çocuğun yaş dönemine uygun davranış gösterebilme beceresi ve öocukla aralarında birebir ebeveyn-çocuk ilişkisi sağlanması esasları göz önünde bulundurulmaktadır.

Uzmanlaşmış koruycu aile ya da geçici koruyucu aile modellerinde belirtilen başvuru şartlarına ek olarak; yanlarına yerleştirilecek çcouklara yardımcı olabilecek Bakanlıkça belirlenen lisans eğitimi veya eşlarından biri en az ilköğretim düzeyinde olmak üzere temel ana-baba eğitimleri, koruyucu aile birince ve ikinci kademe eğitimlerini almış olmak gerekmektedir.

Koruycu aile olmak isteyen kişi bekar ise yerleştirilecek çocuğa diğer ebeveynin yoksunluğu hissetirmeyecek akraba ilişkilerine sahip olması konusuna özellikle önem verilmektedir.

Hakkımızda

Samsun Koruyucu Aile Derneği, koruyucu aileliğin ve nitelikli koruyucu aile sayısının arttırılması amaçlarıyla kurulmuştur.

Çalışma Saatleri

Pzt - Cum : 08:00 - 18:30
Cumartesi Pazar Çalışmıyoruz.
Acil İletişim

İletişim

İstasyon Mahallesi, Yunus Emre caddesi, No: 12 kat:1 İlkadım/Samsun

E-Posta: info@samsunkoruyucuaile.org

Mavis Agency 2021 Tüm Hakları Saklıdır.